مکانیزه کردن بیمارستان و کاربرد rfid در بیمارستان

راهکار مدیریت هوشمند بیمارستان مبتنی بر RFID، ردیابی بیماران، پزشکان و تجهیزات گران قیمت در بیمارستان را تسهیل می‌کند. برچسب‌ها RFID به عنوان دستبند بیماران، کارت شناسایی کارکنان بیمارستان و تجهیزات و دارایی های بیمارستان نصب شده و از این طریق امکان شناسایی و ردیابی موقعیت آنها در هر زمان فراهم می‌شود. معماری سیستم مبتنی بر ارتباط Wi-Fi فراهم کننده ارتباط بی‌سیم مدیریت بیمارستان با بیمار، کارکنان و دارایی‌ها بیمارستان بوده و اجازه می‌دهد تا موقعیت کارکنان و تجهیزات مهم و حساس بیمارستان به‌سرعت قابل تشخیص باشد.

مزایای استفاده از RFID در ردیابی و مدیریت هوشمند بیمارستان ها به طور کلی و خلاصه:

– ردیابی مستمر موقعیت همه‌ی بیماران

– ردیابی موقعیت مکانی پزشکان و پرستاران بیمارستان به‌صورت لحظه‌ای

– ردیابی موقعیت مکانی امکانات و تجهیزات حیاتی و گران قیمت بیمارستان به‌صورت لحظه به لحظه

– محدود کردن دسترسی به داروها، بخش کودکان و سایر نواحی پر مخاطره‌ی بیمارستان

-مدیریت و کنترل موجودی انبارها(دارو، تجهیزات و…)

– نظارت و ردیابی افراد غیرمجازی که در نواحی پرمخاطره‌ی بیمارستان قدم می‌زنند

– استفاده از برچسب RFID بیماران جهت مشاهده‌ و بروز رسانی اطلاعات بیمار از طریق رایانه دستی

– تسهیل خدمات رسانی به بیماران از طریق محدود کردن دسترسی به کارکنان مجاز و بیماران تایید شده در طی شرایط اورژانسی، بیماری‌های واگیردار و زمانی که درخواست مراجعین بتواند باعث به مخاطره افتادن توانایی بیمارستان در خدمت رسانی مؤثر به بیمارانش شود

 

مزایای مکانیزه کردن بیمارستان به شرح زیر می باشد:

  • پس از تکمیل پرونده بیمار، تگ RFID(که به مانند دستبندهای موجود در بیمارستان می باشد )مخصوص بیمار Write و توسط پرینتر،مشخصات بیمار بر روی آن چاپ خواهد شده و برروی دست بیمار بسته خواهد شد. این کار باعث شده دستبند تمام بیماران به عیر از اینکه مشخصات بیمار را داشته باشد دارای تگ RFID بوده که باعث می شود و در هر واحدی که مجهز به تجهیزات RFID گردند با رعایت شرایط استفاده خاص،بدون نیاز به اپراتور و همچنین ثبت توسط شخص،بیمار شناسایی شود و از اطلاعات آن استفاده گردد.در حال حاضر نیز با تجهیز کردن اتاق عمل به RFID  به راحتی بیمار در حالتهای مختلف قابل ردیابی می باشد و با لینک شدن به سیستم HIS بیمارستان امکان مانیتورینگ وضعیت بیمار بدون نیاز به اپراتور انجام خواهد شد.
  • در صورتی که بیماری جهت عمل وارد پذیرش اتاق عمل شده اولین دستگاه RFID که در داخل سالن پذیرش اتاق عمل قرار دارد آن را Detect کرده و به سیستم اعلام می دارد که بیمار وارد پذیرش شده است.
  • پس از انجام کارهای پذیرش زمانی که بیمار از محدوده ی RFID تالار رد شده بیمار را بصورت موقت در تالار قرار می دهد ولی به سیستم همان پذیرش را نشان می دهد. در صورتیکه این شرایط(یعنی بیمار در تالار ماند و به داخل محدوده پذیرش نیامد) به مدت زمان تعیین شده توسط مسئولین به طول انجامید بیمار را در تالار در نظر می گیرد و به سیستم اعلام می دارد که بیمار وارد تالار شده است.
  • در صورتیکه بیمار از تالار خارج و مشخص شد که بیمار باید در پذیرش بماند پس از Detect دستگاه بصورت موقت ذخیره شده و در صورتیکه بیش از مد نظر در پذیرش باقی ماند اطلاعات را برای سیستم ارسال خواهد شد.
  • در صورتیکه بیمار از تالار به اتاق عمل انتقال پیدا کرد دستگاه Reader RFID آن را Detect کرده و پس از گذشت 30به طور مثال30 ثانیه (در صورتیکه بیمار در اتاق ماند و خارج نشد) بیمار را در اتاق عمل در نظر گرفته و اطلاعات بیمار را به سیستم ارسال می نمایند.
  • در صورتیکه بیمار از اتاق عمل خارج گردید و این فرایند داخل شدن و خارج شدن از اتاق عمل بیش از به طور مثال 30 دقیقه بطول انجامید و از زمان خروج آن بیش از 60 ثانیه گذشته باشد آن بیمار عمل شده در نظر می گیرد و در صورتیکه کمتر از 30 دقیقه در داخل اتاق عمل بود آن را کنسلی در نظر می گیرد.
  • در صورتیکه بیمار از اتاق عمل خارج شد و بیمار را عمل شده در نظر گرفته بود. بیمار در صورت Detect دستگاه اتاق Recovery آن را در نظر گرفته نمی شود و هیچ زمانی برای سیستم اطلاعاتی را ارسال نمی نمایند.
  • در صورت خروج بیمار از درب ورودی اطلاعات آن را ذخیره می نمایند.تمام فرایند بدون استفاده از نیروی انسانی صورت می پذیرد و این کار تصحیح در کل فرایند شناسایی و ردیابی می شود.سیستم اطلاعات بیمارستان به انگلیسیHospital Information System  به معنای پیاده‌سازی یکپارچه تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت‌های مربوط به سلامت، از قبیلبرنامه‌ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم‌گیری است. همچنین پشتیبانی از فعالیت‌های بیمارستان در سطوح کاربردی، تاکتیکی و استراتژیک  را برای بیمارستان فراهم می‌کند. وظیفه اصلیHIS، جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات به صورت یکپارچه با استفاده از کامپیوتر و وسایل ارتباطی است. هدف از HIS، استقرار یک سیستم پردازش، بازیابی و ارتباط دادن مراقبت بیمار و اطلاعات اداری برای تمامی فعالیت‌های مربوط به بیمارستان است. در یک سیستم اطلاعات بیمارستانی، داده‌ها به صورت منسجم در پایگاه داده‌ها ذخیره می‌شوند و در دسترس کاربران مجاز، در محل و در زمانی که داده‌ها مورد نیاز است و در فرمتی که با نیازهای خاص کاربر منطبق باشد، قرار داده می‌شوند.

 عملکردهای مختلف HIS

 مدیریت بیمار: مراحل مختلف از زمان پذیرش تا ترخیص بیمار

پاراکلینیک : مربوط به بخشهای پاراکلینیکی آزمایشگاه و رادیولوژی. دریافت کلیه درخواستهای آزمایش و رادیوگرافی و پاسخگوئی به آنها با ورود به این قسمت امکان پذیرخواهد بود.

داروخانه : دریافت درخواستهای داروئی و ثبت اطلاعات مربوط به پاسخگوئی به آنها در این قسمت صورت می گیرد.

انبار :کنترل و مدیریت هوشمند موجودی داروها، کالاها و تجهیزات در انبار اصلی و انبار بخش ها با حفظ و نگهداری جزئیات و ریز اطلاعات آنها

آمار و گزارشات : کارکرد بخشها، پاراکلینیک، مراجعات بستری و سرپایی، اقدامات جراحی و بیهوشی با نمایش نمودار.

حسابداری : اقدامات لازم جهت تسویه حساب نهائی با بیمار،صدور صورتحساب و اجازه ترخیص از بیمارستان و همچنین تعریف اطلاعات اصلی حسابداری در این قسمت صورت می گیرد.

بیمه : برای انجام امور کارشناسی بیمه ها.

درمانگاهکلیه امور مربوط به مراجعین درمانگاه از قبیل ویزیت پزشکان،تزریقات،آزمایشگاه،رادیولوژی و … به صورت سرپایی در برمی گیرد.

مددکاری: بیمارانی که خواستار تخفیف درصورت حساب هستند،پس از درخواست،حسابداری درخواست و پرونده آنها را به مدد کاری ارجاع می دهد،‌مددکاری پس از تحقیق اگر بیمار مورد نظر حائز شرایط خاص بود از منابع مالی مشخص در صورت حساب تخفیف لازمه را اعمال می نماید.

مدارک پزشکی: کد گذاری کلیه اعمال جراحی و تشخیص های بیماری.

تجهیزات پزشکی: ثبت تاریخ تولید،خرید و مدت گارانتی دستگاه برای پشتیبانی سرویسهای دیگر و در صورت لزوم ثبت سایر اطلاعات مربوط به شرکت مربوطه.

کارکنان : شامل پرونده کارکنان بیمارستان (پرونده های پرسنــلی الکترونیکی)

چارت فیزیکی بیمارستان : اطلاعات مربوط به ساختار بیمارستان شامل دپارتمانها ، بخشها ، اتاقها و …

 سیستم بارکدینگ بیمارستان wristband های شناسایی بیمار موجب ساماندهی هر چه بیشتر سازمان و کاهش خطای نیروی انسانی (اپراتور ) می گردد.در روند اجرایی این راهکار با استفاده از نرم افزارویژه ای که متصل به   HISموجود در بیمارستان،بارکد مورد نظر به همراه باقی اطلاعات استخراج می شود که این کد می تواند کد ملی بیمار و یا کد خروجی نرم افزارHIS  جهت رهگیری وضعیت بیمار در واحدهای مختلف (ورود و خروج اتاق عمل) استفاده گردد.همچنین اطلاعات لازم و مفصل به همراه تجهیزات مورد نظر فاز به فاز به شرح زیر جهت بررسی تقدیم حضورتان می گردد.

ورود به اتاق عمل:

 در ایـن قـسمت با توجـه به ثـبت اطـلاعـات و تخـصیـص بارکـد توسط اپـراتور به بیمـار و چـاپ آن طـبق روال با بـستن دستبندWristbandبیمارستانی به دست بیمار ،شخص را راهی اتاق عمل می نماید،و با تعبیه اسکنر در قسمت چپ و راست درب اتاق عمل به هنگام ورود،اطلاعات مربوط به بیمار توسط دستگاه بارکد خوان ثبت و ضبط گردیده و تمامی اطلاعات مربوط به مدت زمان ورود و مدت زمان انجام عمل در قسمت مانیتورینگ بیمارستان به همراهان بیمار بطور Online به نمایش گذاشته می شود.که این عملیات موجب ارائه اطلاعات هر چه دقیق تر به همراهان بیمار می گردد.همچنین به هنگام خروج بیمار از اتاق عمل، بارکد مورد نظر توسط بارکد خوان تعبیه شده در قسمت چپ درب ورودی مجدداً اسکن شده و تمامی اطلاعات مربوط به زمان خروج بیمار و همچنین ساعت ورود به Recovery  مجداداً ثبت و ضبط می گردد.

Loundry :

دومین مسئله موجود در اتاق عمل که در این فاز اجرایی و سیستماتیک خواهد شد بارکدینگ کردن Basket های قابل حمل به   Loundry  می باشد که با توجه به عدم  ارائه زمان مشخص از واحد Loundry  به واحد اتاق عمل،زمان مشخص جهت بارگیری Basket  ها اعلام نمی گردد که این امر موجب اختلال در روند Loundry و همچنین عدم زمان سنجی آن واحد  می گردد و لذا با توجه به الصاق بارکد یا Tag rfid  به هر یک از این سبدها و شناسایی Basket با استفاده از تجهیزات مخصوص (بارکد خوان یا Reader RFID (بارکد خوان در سه نقطه ( اتاق عمل ،Loundry ،اتاق استریل ) مدت زمان انجام هر عملیات زمانهای ورود و خروج از هر کدام از واحدها قابل کنترل و مدیریت می باشد.

کنترل اموال از طریق بارکد وRFID :

 مدیریت و نظارت بر اموال و دارایی های ثابت و تجهیزات پزشکی بیمارستان یکی از مهمترین راهکارهای مدیریت بر بیمارستان می باشد.که امروزه از طریق بر چسب اموال معمولی مدیریت و نظارت صورت می پذیرد که در اکثر مواقع دچار خطای کنترل و نظارت بر اموال می گردد و همچنین با توجه به اینکه بخش مهمی از اموال بیمارستان شامل تجهیزات پزشکی می باشند که جهت مدیریت بر کلیه اموال و دارایی ها پیشنهاد می گردد که از فناوری بارکد و RFID بر اموال استفاده گردد که شناسایی و پایش اموال از طریق کدینگ قابلیت ردیابی و کنترل را دارد.این طرح هم قابلیت اجرایی بر روی اموال بیمارستان و هم بر روی تجهیزات بیمارستان و الصاق اطلاعات شناسنامه اموال و تجهیزات پزشکی  جهت سهولت مدیریت و نظارت بیمارستان و واحد تجهیزات پزشکی را دارد.در ضمن امکان شناسایی کلیه ابزارها و ست های واحد استریل از طریق کدینگ ابزار با فناوری لیزر نیز شامل این پروژه می گردد .یکی دیگر از مزایای اجرای این پروژه آماده سازی بیمارستان در جهت بکارگیری فناوری بارکد و RFID جهت کنترل و نظارت بر نگهداری و نظافت محیط بیمارستان (House keeping) می گردد که خود هم به مدیریت بهتر بیمارستان کمک می کند هم اینکه در جهت اجرای سیاست های ایمنی بالینی کمک شایانی به بیمارستان می نماید.حال در نظر بگیرید تمامی لوازم مجهز به سیستم بارکدینگ گردیده است لذا با توجه به این که هر یک از این دسته از این لوازم که متعلق به واحد مشخص می باشد Location  هر یک مشخص بوده و با استفاده از دستگاه های جمع آوری اطلاعات (Handheld) کنترل دارایی به صورت دقیق تر و همچنین بروز تر با مدت زمان کمتر به انجام می رسد.

شناسایی خون:

کنترل و مدیریت هوشمند موجودی بانک خون و نمونه های اخذ شده؛گزارشات نشان میدهد که خطا در تزریق خون اشتباه(به عنوان مثال تزریق خون نوع نامناسب یا خون داده شده به بیمار اشتباه) و همچنین در محیط نقل و انتقالات خونی شناسایی نادرست گروه خونی از بیشترین موارد رایج است که نتیجه ای جز مرگ ندارد.(معمولا برای بیمارانی که میبایست تحت عمل جراحی قرار گیرند رخ میدهد) اگر هر کیسه خون دارای یک تگ rfid (شامل اطلاعات شماره شناسایی خاص و نوع گروه خونی) باشد این اعداد در پایگاه داده امنی که در برگیرنده جزییاتی درباره اصل خون است می باشد. ذخیره می گردد.

پرونده الکترونیکی:

کاربرد rfid در برونده الکترونیکی به این صورت است که میتواند مانند برچسب بر روی لباس هر بیمار در بیمارستان و یا مکان های دیگر نصب گردد و اطلاعات خاص هر بیمار را در درون خود ذخیره داشته باشد.این کار باعث محرمانگی و شخصی سازی اطلاعات می شود. با به کار گیری RFID علاوه بر اینکه از به وجود آمدن حجم زیادی از اطلاعات پزشکی به شکل پرونده های کاغذی جلوگیری میشود دسترسی به اطلاعات هر بیمار آسانتر شده و به مکانیزه شده بیمارستان و همچنین داده کاوی بیماریها برای یافتن روش های  درمانی جدید نیز کمک شایانی می کند.

ویزیت الکترونیکی:

هر پزشک میتواند اطلاعات مربوط به ویزیت ها(ملاقات با بیمار) را در برچسب rfid هر بیمار ذخیره نماید ودر مواقع نیاز آنها را با یکدیگر مقایسه نماید.با مطالعه دستورات و گزارشات پزشکی در هر ویزیت انجام شده و مقایسه آنها با یکدیگر و به اشتراک گذاشتن اطلاعات با سایر پزشکان میتوان در درمان موثرتر بیماران استفاده کرد.

نسخه الکترونیکی:

پزشک میتواند اطلاعات مربوط به دارو را در برچسب بیمار ذخیره کند و بیمار با مراجعه به داروخانه داروی مورد نظر را دریافت کند.در این روش دیگر مشکل ناخوانا بودن نسخه ها نیز برطرف می شود.کاربرد دیگر rfid در  نسخه شخصی سازی اطلاعات است.مشکلی که در حال حاضر برای بسیاری از شرکت های بیمه کننده به وجود می آید این است که دفترچه های بیمه توسط افرادی غیر ازشخص بیمه شونده مورد استفاده قرار می گیرد.

کنترل دسترسی افراد:

کنترل دسترسی افراد به بخش ها (مانند: محدود کردن دسترسی به داروها و نواحی پر خطر، تفکیک و شناسایی بیماران هر بخش، ممانعت خروج بیماران قبل از تسویه حساب و…)